Liście karczocha na szybkie odchudzanie i zdrowy układ krwionośny. Poznaj powody, dla których warto spożywać to warzywo
Najsłynniejsze włoskie dania często zawierają w sobie karczoch, który jest jednym z najistotniejszych składników. Jak się okazuje, roślina ta oprócz tego, że pysznie smakuje, wykazuje również silne właściwości zdrowotne. Chcesz schudnąć? A może Twoim problemem jest podwyższony cholesterol lub żylaki? Zainteresuj się regularnym spożywaniem karczocha i jego liści!
Karczoch – pogromca podwyższonego cholesterolu
Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi często jest efektem tego co jemy oraz braku odpowiedniej ilości ruchu. Jeżeli nasza dieta jest obfita w produkty pochodzenia zwierzęcego (np. żółty ser, jaja, masło czy majonez), musimy mieć na uwadze, że poziom lipoprotein we krwi wzrasta. Innymi słowy: prowadzi to po prostu do zwiększenia cholesterolu w naszym organizmie.
W takiej sytuacji niezmiernie pomocny może okazać się karczoch. Roślina znana była już w starożytności nie tylko ze względu na jej walory smakowe. Zauważono, że gdy połączy się go z tłustymi potrawami, stają się one o wiele bardziej lekkostrawne.
Wszystko to za pośrednictwem zawartych w roślinie związków chemicznych, które wspomagają pracę woreczka żółciowego i wątroby. Dzięki temu skutecznie obniżany jest poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Skorzystać na tym również mogą osoby cierpiące z powodu cukrzycy. Jak się okazuje – karczoch skutecznie stabilizuje poziom cukru.
To jednak nie koniec! Liście karczocha silnie uelastyczniają naczynia krwionośne, a także oczyszczają je ze złogów toksyn (oraz jak już wspomniano nadmiaru cholesterolu). W efekcie możemy raz na zawsze pozbyć się nieestetycznych żył na naszych nogach – żylaków.
Karczoch na szybkie odchudzanie
Przyspieszenie metabolizmu oraz ułatwienie trawienia to coś, co jest niezbędne przy zdrowym oraz jednocześnie szybkim odchudzaniu. Właśnie takie właściwości wykazuje karczoch, dzięki temu, że posiada w sobie ogromną ilość błonnika pokarmowego. Spożywanie go sprawi nie tylko, że pozbędziemy się problemów trawiennych, ale również skutecznie zniweluje złe samopoczucie po spożyciu tłustych potraw.
Roślina posiada w sobie kwas chlorogenowy, który silnie zmniejsza absorpcję cukrów w naszym organizmie, równocześnie wymuszając na nim wykorzystanie zgromadzonych wcześniej zapasów węglowodanów. Dodatkowo stymuluje on wydzielanie żółci, która niezbędna jest do trawienia tłuszczów oraz wchłaniania witamin, których dostarczamy sobie wraz z pożywieniem.
Dlatego regularne przyswajanie karczocha w połączeniu z choć niewielkim ruchem fizycznym może zdziałać prawdziwe cuda!
Inne właściwości zdrowotne karczocha
Mówiąc o karczochu, nie można nie wspomnieć o witaminach, które posiada w sobie to wspaniałe warzywo. Jest ono bogatym źródłem:
- Witaminy C
- Witaminy E
- Witaminy K
- Witamin z grupy B
Dodatkowo znajdziemy w nim:
- Potas
- Magnez
- Żelazo
- Fosfor
- Wapń
- Cynk
Dzięki tym witaminom i minerałom, karczoch skutecznie blokuje rozwój komórek nowotworowych w ludzkim organizmie. Działa detoksykująco i antyseptycznie. Poza tym przy regularnym spożywaniu, może silnie podnieść odporność naszego organizmu, ponieważ korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit.
Co ciekawe – liczne badania dowodzą, że warzywo to może skutecznie przeciwdziałać oznakom starzenia się skóry, ponieważ blokuje oddziaływanie wolnych rodników.
Karczoch – jak przyrządzić?
Mimo tego, że jest to roślina rodem z Włoch, w naszym kraju również możemy ją bez problemu kupić. Aby ją poprawnie przyrządzić, najpierw należy odciąć łodygę trzymając kwiat za płatki. Następnie trzeba odciąć zewnętrzne liście, a także przyciąć końcówki liści bocznych. Później zdejmujemy czubek na wysokości 1/3 kwiatostanu karczocha.
Oczyszczoną roślinę włóż do zimnej wody wymieszanej z odrobiną soku cytrynowego lub octem. Dzięki temu karczoch zachowa swoją odpowiednią barwę. W innym wypadku ściemnieje.
Następnie karczochy gotujemy w lekko osolonej wodzie przez około 30-40 minut. Ugotowane warzywa możemy serwować z dodatkiem sosu winegret.
Karczoch – w jakich suplementach go znajdziemy?
Suplementacja to oczywiście opcja dla leniwych, ale regularne przyjmowanie kapsułek zawierających tą roślinę w składzie może okazać się tak samo korzystna, jak w przypadku standardowego spożywania jej. Warzywo to jest często składnikiem preparatów wspomagających odchudzanie, przyspieszających przemianę materii oraz wspierających serce i układ krążenia.
Bibliografia:
zywienie.abczdrowie.pl
poradnikzdrowie.pl
recepta.pl
magazyn-kuchnia.pl